FaceBook behe qendër sulmi nga Hacker kinezë

FaceBook behe qendër sulmi nga Hacker kinezëRrjeti me i madh shoqërorë FaceBook është bërë qendër sulmi të hackerve kinezë. FaceBook deklaroi se muaj e kaluar ishte bërë shënjestër e hackerave shumica e të cilëve është me prejardhje kineze. Hackerët mundën të depërtonin në kompjuterët e disa nëpunëseve të kompanisë me ndihmën e një maleware. Nuk bëhet e njohur se përse FaceBook e majti të fshehur këtë por e vërtet doli në shesh. Sipas FaceBook shumica e hacker ishte me prejardhje kineze. Por lajmi i mirë është se të dhënat e përdoruesve të rrjetit shoqërorë nuk u vunë në rrezik.

FaceBook behe qendër sulmi nga Hacker kinezë

 

“Menjëherë sapo zbuluam se kompjuterët ishin infektuar me maleware, pastruam të gjithë kompjuterët e infektuar, lajmëruam autoritetet përkatëse dhe filloi hetimi i cili vazhdon ende” deklaruan nga FaceBook pas daljes së lajmit.

Por pas këtij lajmi u zbulua se edhe rrjeti shoqërorë Twitter kishte rënë viktimë i një sulmi të hackerave dhe sipas Twitter hackerat mundën të kishin akses në të paktën 250.000 llogari të Twtter-it.

 

Share Button
No Comments

Add a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *