Hakerat shqiptar sulmuan faqet serbe

Hakerat shqiptar sulmuan faqet serbeHakerat shqiptar sulmuan faqet serbe duke ja arritu të thyejnë shumë prej tyre. Dhe një ndërfaqet e sulmuara ishte dhe ajo e SUS (Unioni të Studentve të Serbisë )që paraqet shoqatën më të madhe studentore serbe. Në faqen zyrtare të internetit sus.org.rs ishte vetëm një sfond i bardhë ku në qendër shkruhej “United States of Albania”.

Studentët serbë kanë deklaruar se nuk e meritonin këtë sulm

“Ne nuk jemi deklaruar me rastin e heqjes së monumentit në Preshevë, e ndryshe jemi të njohur si një organizatë që angazhohet për negociatat paqësore midis Beogradit dhe Prishtinës. Nesër ne do të thërrasim provajderët që ta aktivizojnë faqen, por nuk e di se sa orë kërkon kjo dhe sa do të na kushtojë kjo”, tha  president i SUS-it  Nikola Damljanovic për Blic, i cili shton se organizata financohet përmes projekteve që reklamohen në faqe, “për çka rrezikimi i sajtit nënkupton edhe rrezikimin e SUS-it”

 

Share Button

Add a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *