iPhone 5S- Mrekullia e teknologjisë!

iPhone 5S new
iPhone 5S new

Në vazhdimësinë e tij të iPhone 5 më 10 shtator kompania Apple prezantoi, tashmë shumë të përditësuar iPhone 5S. Ekrani me madhësi 4 inç përdoruesit do të kenënjë mundësi përzgjidhje të ngjyrave të tij, pasi iPhone 5S tashmë ka dalë në 3 ngjyra, atë klasike (të zezë), space gray (duke i afruar shumë të bardhës), gjithashtu edhe të argjendtë. Me një trashësi vetëm 7,6 mm dhe peshë 112 gr.

iPhone 5S- Mrekullia e teknologjisë!

‘Një hapë përpara për kompaninë’ karakterizohet nga procesori i 5S. Procesori i ri A7 përmban një native 64 bit kernel, libraries dhe driver dy herë më i shpejtë nga ai A6, gjithashtu duke e krahasuar me iPhone e parë që e kishte procesorin 42 herë më të ngadaltë, kurse grafika e tij është 56 herë më i shpejtë.

Teknologjia  M7
Teknologjia M7

Një tjetër risi i kompanisë ishte dhe shtimi i ndjeshmërisë M7. Kjo ndjeshmëri bashkëvepron me A7 dhe mbledh të dhëna nga ambjenti i jashtëm. Funksioni i tij është për një mori aplikacionesh në të ardhmen që do të kenë të bëjnë me atletikën, për një jetë më të shëndetshme si dhe për aktivitete të ndryshme.
Gjithashtu prezantuesi Phil Schiller foli se bateria e iPhone 5S mund të zgjasë deri në 10 orë kohë bisede me thirrje 3G, 10 orë navigim në internet me shpejtësi LTE, 250 orë në pritje dhe 40 orë për të dëgjuar muzikë.


Çmimi i iPhone 5S?
Çmimet në Gjermani, sa për të pasur një ide për Evropën janë:
Modeli 16 GB tek 699 Euro
Modeli 32 GB tek 799 Euro
Modeli 64 Gb tek 899 Euro
Për sa i përket ardhjes së iPhone 5S dhe iPhone 5C në Shqipëri pritet të jetë diku nga tetori.

Share Button
No Comments

Add a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *