Nje telefon qe te mund ta karikojme me ane te vetetimave!

Nokia Lumia - Harnessing the power of lightningNje telefon qe te mund ta karikojme me ane te vetetimave, këtë na e premton kompania Nokia. Me sa duket, shumë shpejtë do të mund të shfrytëzojmë edhe rrufet që bien në ditët me shi. Çfarë do të ndodhte në rast se çdonjëri prej nesh do të ngrihej një mëngjes të bukur dhe të kishte një ide gjeniale, që të dilte jashtë në momente që është duke rënë shi e ndërsa gjëmon, vetëtin e  bien vetëtima, të ngrejë telefonin lart drejt qiellit? Në rastin më të mirë, do te gjendej në spital me djegie të rënda në të gjithë trupin.

Nje telefon qe te mund ta karikojme me ane te vetetimave!

Por me gjithë këto kompania Nokia na dëshmon se jemi jashtë kufijve të teorisë së tyre. Pasi tashmë janë bërë edhe hapat e parë për të shfrytëzuar vetëtimat për të karikuar në kohë reale telefonin celular nëpërmjet një antene. Në bashkëpunim me universitetin e Southampton, Nokia gjendet në rrugë të mbarë. Ndonëse është akoma në fazat e testimit, dhe për këtë po përdoret një Nokia Lumia 925, duket se kompania do të bëjë të pa mundurën të mundur. Pasi të keni parë edhe videon, si mendoni a do të kemi në të ardhmen një telefon që të mund ta karikojmë me anë të vetëtimave?


Share Button
Sending
User Review
0 (0 votes)

Add a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *