Së shpejti Windows apps mund t’i instaloni në Android nëpërmjet Wine

Së shpejti Windows apps mund t'i instaloni në Android nëpërmjet WineSi do ju dukej ideja që programet software të Windows të mund ti instaloni në telefonin tuaj Android? Mund të ju duket pak e pa mundur por ndoshta shumë shpejtë kjo do të jetë e mundur. Si? Me ndihmën e Wine.

Së shpejti Windows apps mund t’i instaloni në Android nëpërmjet Wine

Për ata që nuk e dinë se çfarë shëtë, Wine është një software open-source e cila i jep mundësinë software-ve që janë krijuar për Windows të instalohen dhe në sistemet Unix si të Linux. Themeluesi i softwareit të Wine, Alexandre Julliard, po përgatit një version ri të softwareit i cili mund të instalohet në sistemet Android të cilin e prezantoi të dielën në Bruksel.

Arritjet e softwareit nuk ishin dhe shumë të kënaqshme, kjo ndodhi pasi Wine Software instalohesh në ambientin virtual të Android dhe jo vetë aparaturën. Edhe pse Wine për Android është disi e vështirë për të qarkulluar së shpejti, por fakti që ekziston një version (nën) funksion lshtë një lajm i mirë për përdoruesit e Android.

Pra së shpejti Windows apps mund t’i instaloni në Android nëpërmjet Wine Software

Share Button

Add a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *