The Washington Post, rrjeti CNN dhe revista Time nen sulmin kibernetike Sirian

Cyber war
Cyber war

The Washington Post, rrjeti CNN dhe revista Time nen sulmin kibernetike  Sirian Duket se hacker-at Sirian kanë vënë në shënjestër tre mediat më të mëdha amerikane, The Washington Post, rrjeti CNN dhe revista Time. Dhe ky sulëm nuk është dosido por bëhet fjalë se sulmuesit janë përkrahësit të presidentit Sirian Bashar Al-Assad.

The Washington Post, rrjeti CNN dhe revista Time nen sulmin kibernetike  Sirian

Gazeta The Washington Post, rrjeti CNN dhe revistaTime njoftuan dje se hakerë kishin sulmuar dhe kishin arritur të ndërhyrë në faqet e tyre elektronike duke modifikuar disa parametra të faqeve. Si rezultat, kur përdoruesit vizitonin faqen dhe klikonin në disa prej artikujve, hapej faqja elektronike e Ushtrisë Elektronike Siriane, një grup që mbështet regjimin sirian.  Grupet mediatike thanë se kanë ndërmarrë masa mbrojtëse dhe kanë hequr modulën e ndikuar nga sulmi.


Dhe përgjegjësin për këtë sulëm e mori përsipër Ushtria Elektronike Siriane. Ushtira Elektronike Sirian e bëri njoftimin nëpërmjet një mesazhi në rrjetin social Twitter.

Share Button

Add a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *