Top 5 tabletat me te mire!

Top 5 tabletat me te mire!
tabletat me te mire

Me vitin tani që po i afrohet fundit të tij, erdhe edhe momenti për t’i hedhur një sy në aparatet më të mira të viti, prandaj le ta nisim në fillim me tabletat. Faktikisht tabletat i dhanë një goditje të madhe tregut gjatë gjithë vitit,dhe një sërë produktesh kanë ardhur në treg. Por një rol shumë domethënës kanë luajtur edhe shitësit duke u munduar me çfarë do lloj mënyre dhe me oferta për pushime. Nuk ekzistonte asnjë më parë një kohë më e mirë për të blerë një aparat tablet.

Top 5 tabletat me te mire!

Në listën e më poshtme nuk janë vetëm tablet që punojnë me Android OS por edhe tablet që punojnë Windows 8.1 dhe iOS të Apple. Prandaj nëse keni pyetur veten, cilin tablet të blini ose kush është tableti më i mirë për të blerë? Ne do të ju paraqesim një listë me 5 tabletat më të mirë që janë shitur gjatë viti 2013 me synim për të pasur një ide se cili tablet është më i mirë dhe që mbulon nevojat tuaja por edhe një tablet që t’iu nxërë xhepi. Pra le të fillojmë me listën e 5 tabletave më të mirë:

Nexus 7 Top 5 tabletat me te mire!
Google Nexus 7

5.) Google Nexus 7
Google Nexus 7 i ri është shumë i përmirësuar nga prototipi i tij shumë i suksesshëm Nexus 7. Aparati prodhohet nga kompania Tajvaneze Asus. Google Nexus 7 ka një ekran 7 inç dhe analizë deri në 1920×1200 HD dhe dendësi pixel nga 323 pixel për inç. Gjithashtu ka edhe një procesor quad-core me 1.5GHz Qualcomm Sanpdragon S4 Pro, një Adreno 320 GPU, gjithashtu ofrohen edhe memorie të brendshme në aparatur 16 Gb ose 32 Gb. Google Nexus 7 ka dy kamera, një të pasme 5 Megapixel dhe një përpara 1.2 Megapixel. Aparati punon me OS më të ri, dhe të shumë të shkëlqyer, Android 4.3 Jelly Bean. Gjithashtu ky aparat vjen me një aplikacion tastierë shumë të përmirësuar. Kurse për sa i përket çmim është goxha i mirë duke filluar nga 198€

Të dhënat teknike:

 • Ekran: 7″, 1280 x 800 pixels,
 •   Procesori: 1.5GHz Qualcomm Snapdragon S4 Pro quad-core processor
 • Sistemi Operativ: Android 4.3 “Jelly Bean”
 • Memorie Brendshme:16 GB dhe 32GB
 •   Kamera: 1.2 MP
 •   Lidhje Telefonike: N/A /
 •   GPS të brendshëm
 •   Lidhje:Bluetooth / Wi-Fi, Media: N/A
 •   Trashësia: 10.45 mm
 •   Koha mesatare e baterisë: 9 hrs
Samsung Galaxy Note 10.1 2014 edition Top 5 tabletat me te mire!
Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition

4.) Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 edition)
Galaxy Note 10.1 i kompanisë Koreane Samsung është gjithashtu një tablet shumë i mirë i cili edhe ka vjen me një çmim konkurrues. Dhe me përditësimin e fundit është bërë akoma më i mirë. Aparati futet në teknologjinë top-notch. Me një ekran 10 inç dhe analizë 2560×1600, një procesor një bërthamës 2.3 GHz dhe me versionin LTE ( ky version mbështet Wi-Fi/3G ka 1,9 GHz quad-cuore CPU dhe një të dytë 1,3 GHz quad-core CPU). Këtë tablet mund ta zgjidhni si të doni duke filluar nga 16 Gb, 32 Gb ose 64 Gb vend ruatje, një kamerë të pasme 8 Megapixel dhe një kamera përpara 2 Megapixel. Gjithashtu edhe për sa i përket kohë mbatjes së baterisë nuk është keq, zgjatë deri në 10 orë. Aparati Samsung Galaxy Note funksionon me Android 4,2 Jelly Bean.
Nëse ndodh që një gisht nuk është shumë i sakët, Samsung Galaxy Note 10.1 vjen me një majë shkruese e cila quhet Pen S e cila është projektuar posaçërisht për të bashkëvepruar në një sërë aplikacionesh. Kjo vjen vërtetë në ndihmë bëjmë gjëra që kërkohet shumë përqendrim.
Pora si çdo gjë edhe ky aparat ka disa pika të dobëta. I pari është çmimi i tij. Ky është një tablet Premium, dhe logjikisht ka një çmim Premium për të përvetësuar. Pra me $50 më shumë se iPad, është pak e vështirë për të sugjeruar aparatin e ri të Samsung, Galaxy Note 10.1, sidomos kur ka edhe mangësinë e dyte -performancat. Dhe ndërsa produkti piqet në të riun Galaxy Note 10.1 që është edhe top-notch, tableti vazhdon që të vuaj nga ngadalësia që e bënë për tu përdorur. Ndoshta mund të përmirësohet nga ndonjë përditësim, por për momentin vuan dhe nuk ka se si të jetë ndryshe kur kemi të bëjmë me një aparat flagship. Dhe çmimi i Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition LTE fillon nga 663€.

Të dhënat teknike:

 •  Ekrani: 10.1″, 2560 x 1600 pixels
 •   Shpejtësia e procesorit: 2300 MHz
 • Procesori: 2.3GHz Exynos quad core processor on the LTE version
 •   Sistemi Operativ: Android 4.3 “Jelly Bean”
 •   Memoria e ruajtjes: 16 GB, 34 GB dhe 64 BG
 • Kamera: 8.0 MP
 •   Lidhjet Mobile: 4G – LTE
 • Lidhje: Bluetooth / Wi-Fi
 •   Media:USB / Dalje për kufje / Audio
 • Kartë memorie: microSD.
 •   Koha mesatare e baterisë: 10 hrs
Amazon Kindle Fire HDX Top 5 tabletat me te mire!
Amazon Kindle Fire HDX

3.) Amazon Kindle Fire HDX
Për të treguar se sa seriozë është Amazon për tregun e tabletve, kompania prezantoi një aparat të ri në Kindle Fire DH Line-up, të riun Kindle Fire HDX. HDX vjen me dy shije të ndryshme, një version 7 inç dhe njl tjetër me ekran më të madh 8.9 inç për të pasur një shumëllojshmëri. Që të dy aparatet janë pothuajse identik, përveç ekranit dhe faktit që versioni 8.9 inç ka një ekran me të madh dhe më cilësor dhe një kamera të pasme. Dhe çmimi fillon nga $229.
Të dhënat teknike:

 •   Ekrani: 7” (1920 x 1200, 323ppi)
 • Procesori: quad-core Qualcomm Snapdragon 800 2.2GHz
 • Memorie: RAM 2GB
 •   Vend Ruajtje: 16GB/32GB/64GB
 •   Kamera e parme: HD
 •   Dual-band WiFi, dhe 4G
 • Zëri: Dual Stereo, teknologjia audio Dolby
 •   Sistemi Operativ: Fire OS 3.0 Android 4.2.2 based
 •   Koha e baterisë: nga 12 deri 18
 •   Përmasat: 231 x 158 x 7.8mm
 •   Pesha: 374gr (WiFi), 384gr (4G)
ASUS Transformer Book T100 Top 5 tabletat me te mire!
ASUS Transformer Book T100

2.) ASUS Transformer Book T100
Asus Transformater Book T100 është një thesar i fshehur, kur bëhet fjalë për tabletat me Windows. Ky është një 10.1 inç i cili mund të kthehet 2 në 1, i cili ndryshon nga një tablet në një shënim mbajtëse. Bateria e tij është vërtetë një arritje për një Windows PC/Tablet, pasi duron deri në 10 orë në përdorim të vazhdueshëm. Asus Transformater Book T100 ka një ekran 10 inç me analizë 1.366×768 pixel i cili i shkon shumë për shtat. Edhe për sa i përket çmim nuk është shumë i kripur, duke llogaritur 2 në 1, fillon nga 369€.
Të dhënat teknike:

 • Ekrani: 10.1″, 1366 x 768 pixels
 • Shpejtësia e procesorit: 1800 MHz
 • Procesori: 4bërthamësh
 • Sistemi Operativ: Windows 8.1
 • Memorie e brendshme: 32 GB
 • Kamera: 1.2 MP
 • Lidhjet: Bluetooth / Wi-Fi
 • Media: HDMI
 • Mbështetje e kartë memories: microSD
 • Trashësia: 10.5 mm
 • Kohë zgjatje e baterisë: 11 hrs
iPad Air Top 5 tabletat me te mire!
iPad Air

1.) iPad Air
Ja ku erdhëm edhe tek tableta më e mirë, bëhet fjalë për një aparat të gjigandit komanisë amerikane Apple. Por dikush mund të pyes se përse këtë, le të përmendim se Apple ka tre aparate si ofertë, iPad Air, mini iPad me ekaran Retina dhe iPad 2, por vetëm njëri mund të garoi. Pra cili fiton?
Atëherë, meqënse iPad 2 është prej kohësh nëpërkëmbët tona mendova se ngelet një betejë midis iPad Air dhe atij iPad mini të cilët që të dy kanë ekran Retina. Dhe fitimtar për mua dolio iPad Air.
Ok, le të tregojmë edhe arsyen se përse zgjodha iPad Air edhe jo iPad mini. Faktikisht të dy aparatet janë shumë të ngjashëm, vetëm dy ndryshime kanë iPad Air nga ai iPad mini. Në radhë të parë është ekrani ai që i veçon. iPad Air ka një ekran 9.7 inç i teknologjisë multi-touch IPS 2048×1536 dhe dendësi 264 pixel për inç, ndërsa iPad mini ka një ekran më të vogël 7.9 ndonëse është me ekran multi-touch IPS 2048×1536 me dendësi 326 pixel për inç.
Dhe ndryshimi tjetër midis tyre është çmimi. Ekrani më i vogël i iPad mini përmblidhet në një aparat me gati 50€ më i lirë në krahasim me iPad Air. Kurse të gjitha të tjerat janë paka a shumë të njëjtat. Por meqenëse, çmimi ose madhësia e ekranit është meraku juaj, them të shkojmë tek më i madhi iPad Air, dhe të merrni një aparat me full funksione nga produkti Apple. Dhe çmimi i iPad Air fillon nga 465€.

Të dhënat teknike:

 • Ekrani: 9.7″, 2048 x 1536 pixels
 • Shpejtësia e procesorit: 1700 MHz
 • Procesori: 2bërthamësh
 • Sistemi Operativ: iOS
 • Memorie e brendshme: 16 GB dhe 32 Gb
 • Kamera: 5.0 MP
 • Lidhjet:Bluetooth / Wi-Fi
 • Media: Dalje për kufje / Audio / Lightning
 • Trashësia: 7.5 mm
 • Kohë zgjatja e baterisë: 10 hrs

 

Pra kjo ishte lista e 5 tabletave më të mirë. Faktikisht kjo listë është ndërtuar duke pasur parasysh vitin 2013 që sa po na kalon. Por në bazë të së shkuarës mund të bëjmë një zgjidhje shumë të përshtatshme për të ardhmen. Nëse ju keni blerë ndonjë nga këto tableta ose keni ndonjë tjetër që ju e konsideroni ose ju duket shumë i mirë mund të jepni mendimin tuaj duke komentuar më poshtë.

Share Button
Sending
User Review
0 (0 votes)

Add a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *