Xperia Tablet Z nxjerrë tablet 10,1’’

Xperia Tablet Z nxjerrë tablet 10,1’’Xperia Tablet Z nxjerrë tablet 10,1’’ Megjithëse në CES 2013 Sony nuk prezantojë ndonjë tablets duket se e kishte lënë për surprizë, pasi në Japoni prezantoi modelin e ri në fushën e tablets, Xperia Tablet Ζ, i cili ka karakteristika interesante. Bëhet fjalë për një tablet 10,1 inç, me analizë ekrani 1,920×1200 dhe trashësi vetëm 6,9 milimetër, gjë që e bënë me të hollë se ai i Appel, iPad mini.

 

Xperia Tablet Z nxjerrë tablet 10,1’’

Modeli i ri do të jetë i disponueshëm për blerësit në ngjyrën e mardhë dhe të zezë. Kurse për sa i përket dizajnit ka një ngjashmëri me Smartphone Xperia Z. Dhe një gjë tjetër të veçantë që tërheq vëmendjen, është rezistenca e tij, sipas kompanisë Sony, në rërë dhe në uji. Disa analist thonë se aparati do të ketë tapa (kapak) që do të mbulojnë çdo dalje.

Pesha e Xperia Tablet Z është vetëm 495 gramë, gjë që e bënë tablet-n 10,1″ më të lehtë që ekziston në treg. Me një ndriçim LED të ekranit LCD Xperia Tablet Z ka frekuencë 224ppi, diçka më të lehtë nga ai që ofron Google Nexus 10 me 299ppi.

Sa për të dhënat hardware, ka një procesor quad-core me 1.5GHz dhe memorie të brendshme prej 32GB, por dhe vend për vendosje të një kartë memorie microSD. Dhe si përfundim, ka dy kamera, një prapa me analizë 8 MegaPixels dhe një intuitë automatike ndriçimi, dhe një në pjesën e parme, e cila është 2.2 MegaPixels me të cilën mund të bëni dhe videothirrje.

Share Button

Add a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *