Appel qendër sulmi nga Hacker

Appel qendër sulmi nga HackerPas sulmeve të hackerave muaj e kaluar që pësoj rrejti shoqërorë me i madhi FaceBook duket se shënjestra e radhës u bë kompania e famshme Appel. Lajmi u bë i ditur nga agjencia e lajmeve reuters  ku thoshte se hackerat kanë qenë të njëjtët ata që u munduan të hakonin FaceBook muajin e kaluar lajm të cilin e konfirmoi dhe Appel tek abcnew.

Appel gjeti një Malware me të cilin janë infektuar shume sisteme MAC nga një plagin për browsers. Malware u përdorë për sulme kundër kompanisë Appel por dhe kompanive të tjera dhe u përhapë nga një kompani për Software Developer. Sipas Appel nuk u vodh as një informacion.

Kurse në rastin e FaceBook kompania njoftoi se hakerat arritën që të kishin kontroll vetëm në një numër të vogël nëpunësish me ma sisteme MAC por që Appel më pas i izoloi.

Share Button
No Comments

Add a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *