Mos do të jetë “Intel Inside” në iPad-in e ardhshëm?

Mos do të jetë "Intel Inside" në iPad-in e ardhshëm?Me gjithë fjalëve që qarkullojnë se kompani Appel do të ndalojë bashkëpunimin me kompaninë Intel për desktop dhe laptop-ët e saj, disa nga pajisjet ka shumë mundësi që të përbëhen krejtësisht nga produktet e Intel.  Tensioni që përfshin marrëdhëniet e kompanisë Appel e asaj Samsung dhe gjyqet e pa fundme për garën e të drejtave për patentën, është një faktor kyçë për këtë ngjarje, me kompaninë Amerikane që tregon çdo synim të vetin me rastin e parë që i vjen.

Mos do të jetë “Intel Inside” në iPad-in e ardhshëm?

 

Një analist thekson se Appel do të mund të delegoj kompaninë Intel  për prodhimin e  procesorëve ARM të saj të cilët i prodhon Samsung deri në këto momente, dhe në “shkëmbim” do të përdorë procesorë të tipit x84 në aparatet si iPad. Pasi Appel dëshiron të gjejë një prodhues tjetër të procesorëve, dhe kjo temë ka pothuajse 1 vit që Appel po kërkon për një bashkëpunim të mundshëm me kompaninë Tajvaneze T SMC. Por një bashkëpunim me kompaninë Intel do t’i siguronte ritme të larta prodhimi, gjë të cilën me sa duket TSMC nuk mund që ta bëjë.

Share Button

Add a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *